O'Byrnes 1849 'Naval Biographical Dictionary'
O'Byrnes 1849 'Naval Biographical Dictionary'


The Royal NavyO'Byrne

The following is the entry for Robert Seppings Moore in William O'Byrnes 1849 'Naval Biographical Dictionary'.

MOORE. (Lieutenant, 1841.)

Robert Seppings Moore entered the Navy 26 Dec. 1826; passed his examination in 1833; obtained his commission 23 Nov. 1841; had command, from 27 Feb. 1843, until the early part of 1844, of the Wilberforce steamer, on the coast of Africa; and, since 18 Dec. 1844, has been serving, the latter part of the time as First-Lieutenant, in the Comus 18, Capts. Thos. Sparke Thompson and Edwin Clayton Tennyson D'Eyncourt, on the south-east coast of America.


Top↑
Valid HTML 5.0